Білки
Енциклопедія здорового харчування

БІЛКИ

БІЛКИ

Інші назви: протеїни, поліпептиди.

Клас: високомолекулярні органічні сполуки.

Хімічна формула: С40H62N10O12 – протеїн, мінімальна структурна одиниця білка.

Білки, наряду із вуглеводами та жирами, належать до високомолекулярних органічних речовин та найважливіших та незамінних компонентів їжі. Структурно молекула білка складається із сотні або більше, з’єднаних між собою пептидним зв’язком, амінокислот. Існування великої кількості різних амінокислот та множина комбінацій їх з’єднань дають у сумі величезну кількість варіантів білків.

Користь білків для організму

Захисна функція

Захищаючи організм від шкідливого впливу бактерій, мікробів, вірусів та токсинів, імунна система організму запускає механізм синтезу антитіл, специфічних захисних білків. Взаємодія антитіл із чужорідними речовинами сприяє нейтралізації їх біологічної дії. Не менш важливою захисною функцією білків є механізм згортання крові. У даному випадку згортання білка плазми крові фібриногену приводить до утворення згустку крові, та захищає організм від втрати крові.

Каталітична функція білків

Усі відомі біологічні каталізатори – ферменти – є білками.

Транспортна функція білків

Гемоглобін, білок крові, є головним “транспортним засобом” для перенесення кисню. Багато інших видів білків шляхом утворення сполук із жирами, а також, деякими елементами, гормонами та вітамінами, забезпечує їх доставку до потрібних тканин та органів.

Поживна функція білків

Так звані, резервні білки, до яких належить білок яйця (альбумін) та білок молока (казеїн), є джерелами харчування для розвитку плоду.

Гормональна функція

Більшість гормонів, що регулюють обмін речовин в організмі, є білками або їх сполуками.

Будівельна функція

Білок колаген є основним структурним компонентом сполучної тканини, кератин – у волоссі, нігтях та шкірі, еластин – стінках судин.

Скорочувальна функція

Білки м’язевої тканини актин та міозин відіграють головну роль у процесах скорочення та розслаблення м’язевих тканин.

Окрім перерахованих функцій, білки:

 • забезпечують процеси обміну на клітинному рівні;
 • є резервним джерелом енергії, зокрема, при великих навантаженнях або в умовах дефіциту у харчуванні вуглеводів та жирів;
 • у комплексі із вуглеводами приймають участь в утворенні ряду секретів;
 • білки у комплексі із жирами приймають участь у формуванні клітинних мембран;
 • регулюють фізіологічне значення pH внутрішнього середовища;
 • входять до складу клітинних структур – органел;
 • білки стабілізують онкотичний тиск у клітинах та крові;
 • забезпечують ріст, розмноження та повноцінний розвиток організму;
 • забезпечують роботу та розвиток нервової системи, формують здатність до мислення, регулюють реакції на зовнішні подразники.

Симптоми дефіциту білків

Дефіцит білків може розвинутися за умов, коли людина не отримує із їжі достатню кількість білка або отримує не всі білки, необхідні для синтезу амінокислоти. Нестача протеїнів є частим явленням у прихильників вегетаріанства, зокрема, веганства. При регулярних підвищених фізичних навантаженнях, наприклад, у спортсменів або працівників тяжкої праці, звичайного харчування не достатньо для поповнення запасів білку. Або ж просто при незбалансованому харчуванні, також, може виникнути нестача білків у організмі.

Дефіцит білків у організмі призводить до загального погіршення стану здоров’я, що можна зрозуміти по наступним симптомам: знижується працездатність, з’являється загальна слабкість, знижується імунітет; погіршується стан шкіри, нігтів та волосся; розвивається атрофія м’язів; порушується робота підшлункової залози, печінки, тонкої кишки, нервової та ендокринної систем; порушуються процеси обміну та транспортування речовин у організмі; у дітей може виникнути затримка росту та розвитку.

Особливо критичною є ситуація із нестачею білків для організму у процесі росту, окрім інших симптомів, сповільнюється ріст та утворення кісткової тканини, затримуються розумовий розвиток.

Симптоми надлишку білків

Надлишок білкової їжі є так само небажаним, як і її дефіцит. При надлишку білків у раціоні погіршується апетит, спостерігається підвищена збудливість центральної нервової системи та залоз внутрішньої секреції, збільшується відкладення жиру у печінці, страждає серцево-судинна система, печінка та нирки, посилюються процеси гниття у кишечнику, порушується обмін вітамінів, порушується водний баланс. Також, надлишок білків може призвести до надмірної ваги, і, що гірше, раку кишечника.

Потреба організм у білках

0,8-1 г/добу на 1 кг маси тіла;

для спортсменів, вагітних та жінок у період лактації, дітей кількість білків рекомендовано збільшити до 1,5-2 г/добу на 1 кг маси тіла.

Джерела білків

Рослинні:

 • Соя, квасоля, сушені гриби, зернята, курага, кеш’ю, арахіс, фундук, грецькі горіхи – більше 15 г білка у 100 г продукту.
 • Крупи, борошно та борошняні вироби, рис, бобові, часник – 1-15 г білка на 100 г продукту.
 • Свіжі гриби, овочі, фрукти та ягоди, сухофрукти – менше 5 г білка у 100 г продукту.

Тваринні:

 • Сир, яєчний порошок, нежирний творог, м’ясо тварин та птиці, субпродукти, риба, рибна ікра, креветки, кальмари – більше 15 г білка у 100г продукту.
 • Жирний творог, жирне м’ясо, ковбаса та сосиски, курячі яйця – 5-15 г на 100 г продукту.
 • Молоко та молочні продукти – меншу 5 г білка у 100 г.

Класифікація білків

За походженням: тваринні, рослинні, вірусні, бактеріальні.

За позицією органів та клітинних органел: білки плазми, м’язеві, білки молока, яєць, рибосомні білки, білки клітинного ядра, мікросом і мемебран.

За загальними біологічними функціями: ферментні, структурні, транспортні, резервні, рецепторні.

За будовою молекули: глобулярні (сферопротеїни), фібрилярні (склеропротеїни), мембранні.

За хімічним складом: протеїни (складаються виключно із протеїногенних амінокислот), протеїди (складні білки).

9 найкорисніших джерел білка

Для нарощування м’язової маси людині потрібен білок. Однак якщо ви споживаєте один продукт, який його містить, ваш організм не отримуватиме необхідних амінокислот. Важлива не тільки кількість білка, але й його джерело. І на це є три причини.

По-перше, будь-яке джерело білка, від курячого м’яса до арахісу, містить різну кількість амінокислот — будівельного матеріалу для білків. З 20 можливих амінокислот дев’ять дуже необхідні організму, і їх ви можете отримати тільки з їжі.

Продукти тваринного походження (м’ясо, яйця, молочні продукти) містять всі необхідні амінокислоти в тій чи іншій кількості, але більшість продуктів рослинного походження мають тільки частину з дев’яти. Це означає, що якщо ви вирішили отримувати білок тільки з горіхів, то організм буде позбавлений важливих амінокислот.

Коли ви отримуєте білок з продуктів рослинного походження, важливо правильно підібрати їх різновиди та кількість, щоб отримати повну денну норму необхідних амінокислот.

Звичайно, це не привід відмовлятися від своїх звичок в харчуванні та отримувати білки тільки зі стейків, поїдаючи їх на сніданок, обід і вечерю. Такий раціон, крім білка, включає велику кількість калорій, жиру і холестерину, що може негативно відобразитися на вашій фігурі і здоров’ї. І це друга причина, чому варто стежити за тим, які продукти ви вибираєте для насичення організму білком.

І, нарешті, третя причина, яку також можна назвати найважливішою. Кожен продукт, який служить для вас джерелом білка, включає певну кількість вітамінів і мінералів. Деякі продукти багаті вітаміном B, деякі— залізом, інші — взагалі майже не мають корисних речовин.

Пам’ятайте: ваш організм не може засвоїти отриманий білок з максимальною користю при нестачі важливих поживних речовин.

Хочете переконатися в тому, що ваш організм отримує білок з необхідних продуктів? Ознайомтесь із кількома найкориснішими його джерелами.

Яйця

Окрім того, що в кожному яйці міститься 6 г білка, це ще й найбільш корисний білок. Білок, отриманий з яєць, легко засвоюється і допомагає формувати тканини організму. Крім того, яйця багаті на холін і вітаміни B 12 і D (речовини, важливі для підтримки загального рівня енергії і її запасу в клітинах організму).

Незважаючи на поширену думку про те, що холестерин з яєць негативно впливає на роботу серця, внаслідок чого можна вживати цей продукт не частіше 2-3 рази на тиждень, вчені довели протилежне.

За результатами дослідження, опублікованого в British Medical Journal, було встановлено, що одне яйце в день не впливає на роботу серця і не збільшує ризик інсульту.

Сир

В одній порції сиру (150 г) міститься близько 25 г білка і 18% денної норми кальцію. Крім того, сир багатий на казеїн (цей білок повільно засвоюється), який блокує відчуття голоду на кілька годин.

Курятина

Курятина повинна бути основою білкової дієти. Вона містить менше насичених жирів, ніж більшість інших видів м’яса.

Цілісне зерно

Цільнозернові продукти корисні для здоров’я і містять набагато більше білка, ніж продукти зі звичайної муки. Наприклад, хліб із пшеничного борошна першого сорту містить 7 г білка, а цільнозерновий хліб — 9 г білка на 100 г продукту. Окрім цього, цільнозернові продукти забезпечують організм клітковиною, корисною для серця, і допомагають контролювати вагу.

Риба

Риба з низьким вмістом калорій і безліччю поживних речовин — це відмінне джерело жирних кислот омега-3, які забезпечують здоров’я серця і стабілізують настрій.

Серед найкорисніших риб — лосось і тунець. В одній порції лосося міститься близько 20 г білка і 6,5 г ненасичених жирних кислот. А тунець — це справжнє джерело білка: 25 г на 100 г продукту. Якщо ви хочете позбутися від зайвого жиру в організмі, також варто включити в свій раціон страви з лосося. Він містить тільки 10-12 г жирів, насичених і ненасичених. Дієтологи радять їсти рибу двічі в тиждень в запеченому вигляді.

Бобові

Бобові містять багато білка і клітковини, корисних для роботи серця. Крім того, це відмінне джерело вітаміну B. Віддавайте перевагу квасолі, сочевиці, сої та гороху. Наприклад, у 100 г гороху міститься 23 г білка, в квасолі — 22 г, а в сої — 34 г. Вражає, чи не так?

Грецький йогурт

Грецький (фільтрований) йогурт — це хороший сніданок, закуска чи інгредієнт для різних страв. У порівнянні зі звичайним йогуртом, в грецькому майже в два рази більше білка: замість 5-10 г, в одній порції цього йогурту —13-20 г. Крім того, в ньому досить багато кальцію.

Горіхи

Горіхи відомі як продукт, багатий корисними ненасиченими жирними кислотами, проте в них також міститься багато білка. Крім того, як показало дослідження, люди, які з’їдають жменю горіхів в день, на 20% менше схильні до ризику смерті від різних недуг.

Зелень

Різні види зелені і зелених листових овочів багаті білком. Наприклад, в 100 г шпинату міститься всього 17 ккал і близько 3 г білка. Незважаючи на те, що в зелені недостатньо необхідних амінокислот, ви можете комбінувати її з бобовими і отримувати необхідні кількість білка та корисних речовин.

У статті використані матеріали з сайтів https://harchi.info та https://mizky.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *